Наслаждава се в различни форми, от селски домашен пастет до луксозни гурме творения, и продължава да бъде деликатес, ценен от много хора по света. Днес пастетът остава универсално и обичано ястие във френската и международната кухня. Днес пастетът се предлага в различни форми и вкусове. Въпреки че традиционният пастет en croûte остава класически вариант, можете също да намерим пастети, сервирани в терини, рамекини и други. Пастетът е вкусен деликатес, който обаче в купешкия си вариант често съдържа някои нездравословни съставки.
Рецепти за постни ястия
Лесен, достъпен и много бърз за приготвяне, домашният пастет от пилешки дробчета е още едно вкусно предложение за обогатяване на менюто и бързо, бързо влиза в графата “Любими”. В топлото мляко се накисва хляба и, след като се изстиска, се прибавя в тигана. Задушавайте всичко заедно за около 2-3 минути. Посолете на вкус.Пасирайте пастета с блендер до гладкост.Съвсем накрая се добавят сушени домати и прясно смлян черен пипер. Разбийте отново с блендера, но така, че да останат парченца домат и да се усеща в пастета.
- Ракъсайте месото на ивици и го наредете в малки бурканчета или формички, леко натъпчете.
- Подправете със сол, черен пипер и щипка индийско орехче.
- А британците не сядат на коледната трапеза без хрупкави франзели с пастет от гъши дроб.
- Например, известният фоа гра, специално приготвен мазен гъши дроб, принадлежи към категорията на пастетите.
Нови рецепти
Поставете пастета във формички, съхранявайте в хладилника, след като покриете всяка формичка с разтопено масло и стреч фолио. Ако искате, рецептата може да бъде променена – може да добавите кисела ябълка, моркови, червени боровинки, различни билки или нарязани ядки. Те често се приготвят с дивечово месо, като глиган, елен и други диви животни, и го подправят с подправки. Благородната напитка ще добави леко пикантни и сладки нотки към предястието. Карантиите могат да бъдат задушени в коняк или фламбирани.
Още от здравословната ни кухня
Някои видове пастет включват освен дроб и месо в състава си. Този, който ви предлагам е само от свински черен дроб. Загряваме тиган с малко масло и добавяме лукът, мащерката и салвията и задушаваме с малко вода, докато лукът се карамелизира.
- Например, древните египтяни са приготвяли терини с кайма и подправки, а римляните създавали различни ястия, наподобяващи пастет, често използвайки птиче, дивечово и друго месо, смесено с билки и подправки.
- Лука и морковите нарежете на ситно и ги задушете до омекване в 100 мл вода и 1 супена лъжица от маста (предпочитам да приготвям пастета с мас).
- Той нерядко се възприема дори като кучешка храна.
- Можете да добавите индийско орехче за повече аромат.
Подправките също са разнообразни – от черен и бял пипер, та чак до канела и карамфил. В средновековна Европа пастетът става по-тясно свързан с френската кухня. През този период пастетите се пекат в маслено тесто, което помага за запазването на месото и предпазването му от разваляне. Думата „пастет“ произлиза от френската дума „pâte“, което означава паста или тесто, и традиционно се отнася до смес от смляно месо, мазнина и подправки – пастет от свински дроб, пилешки, агнешки дроб и пр. Разтопете свинската мас в тенджера на слаб огън.Изплакнете гърдите под течаща студена вода, за да отстраните излишната сол и ги подсушете с домакинска хартия. Нарежете месото на кубчета, сложете го в термоустойчив съд и залейте с разтопена мазнина.
Заливаме с разтопено масло и оставяме в хладилник за поне 3 часа, докато стегне. 6 Поставете няколко листа салвия върху добре заравненото парфе и разпределете отгоре първоначално разтопеното масло. Оставете в хладилника за няколко часа, а още по-добре за ден-два. 3 В същия тиган, почистен само с хартия, хвърлете дробчетата и повечето листа от салвия. Гответе ги от всяка страна по няколко минути.
Мързелив боб от буркан за бързо приготвяне
Той нерядко се възприема дори като кучешка храна. А пастетът може да бъде много изискана и скъпа храна, ако е направен от добри качествени продукти. Чували сме за пастета от гъши дроб, а който е опитвал истински такъв, вероятно знае, че вкусът е несравним. Това е деликатес, цената на който е доста висока. Не се заблуждавайте от някои етикети, които срещу 4-5 лева ви лъжат, че купувате пастет от гъши дроб.
Французите се гордеят с този свой специалитет, а най-претенциозните ресторанти се съревновават в неговото https://palmsbet-bg.net/ изтънчено приготвяне. 5 Овкусете пастета със сол, черен пипер и индийско орехче. За белгийците и французите той е истинско гастрономическо изживяване. Те ги приготвят най-често чрез варене или печене на месото на водна баня.